Úvery, ECB a bankový systém sú neoddeliteľné pojmy. Jeden potrebuje druhého pre správne fungovanie.
Na vrchole pyramídy stojí ECB - Európska centrálna banka, ktorej mandátom je ekonomická, finančná a menová stabilita v Eurozóne. Za ňou stoja Národné centrálne banky ako naša Národná Banka Slovenska s rovnakou úlohou - zodpovedá za ekonomickú, finančnú a menovú stabilitu v krajine a zaväzuje sa podpore a spolupráci ďalších centrálnych bánk.
2.
Druhým účastníkom systému sú finančné inštitúcie ako napríklad komerčné banky, nebankovky, leasingové spoločnosti, poisťovne atď. Na zákonné fungovanie tohto finančného systému dohliada NBS a poskytuje mu finančné prostriedky.
3.
Tretím účastníkom je koncové prostredie. Obyvatelia krajiny, podnikatelia, neziskové organizácie, všetci ktorí využívajú peniaze a finančné služby. To je stručne bankový - finančný systém.
Svetový finančný systém je založený na dlhu a podmienený infláciou, pretože inflácia je rast cien, inflácia je väčší počet peňazí v obehu k rovnakému majetku a statku, takže kúpna sila rastie, pretože je viacej peňazí. Inflácia ničí - požiera dlh a dlh sa takto časom stáva stále lacnejší. Dlžníci, krajiny, podniky, obyvatelia majú lepšiu šancu v dlhodobom horizonte splatiť svoj dlh, pretože je pre nich stále lacnejší a Tí ktorí peniaze požičiavajú, majú väčšiu šancu, že im budú peniaze vrátené so zhodnotením z úroku. Nižšie je graf % zadĺženosti voči HDP v Eurozóne v 3Q 2020.

Nižšie vám ponúkam kompletný úvod z aktuálnej tlačovej správy ECB z 22.7.2021, prostredníctvom ktorej ECB informuje verejnosť, že sa zaväzuje k strednodobo veľmi nízkym úrokovým sadzbám až kým nedosiahne inflácia stabilnú cieľovú úroveň 2% p.a.
Na čom zarábajú banky? Okrem iného kráľovsky na úveroch.
Obyvateľstvo Slovenskej republiky má uložené na bežných účtoch v bankách podľa posledných štatistík 4,2 miliardy €. Najvýhodnejšie pre banku sú termínované vklady, kde zamknete svoje peniaze na rok, dva, či tri a banka vám za to neponúkne nič, pretože úrok vo väčšine bank je 0,01% p.a. A to je naozaj nič. Takto má banka vaše úspory k dispozícii na 3 roky úpne zadarmo a môže ich požičať vášmu bratovi, sestre, kamarátovi na kúpu bytu za úrok 0,99% p.a., alebo na spotrebnom úvere s úrokom 11% p.a. čo je mimochodom 1.100 (slovom tisícsto) krát viac ako ponúkne vám na bežnom účte, či termínovanom vklade. Takto funguje bankový systém na svete.